MENU

Koszyk

0 Produkty - 0,00 zł

Masz pytanie dotyczące soczewek kontaktowych?
Spójrz na odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań.

Czy noszenie soczewek kontaktowych jest zdrowe?

Korekcja wad wzroku soczewkami kontaktowymi jest w pełni bezpieczna i zdrowa. Współczesne materiały wykorzystywane do produkcji soczewek kontaktowych zapewniają wymaganą dla oczu przepuszczalność tlenu, a systemy pielęgnacji w postaci płynów do soczewek kontaktowych dobrze usuwają szkodliwe mikroorganizmy oraz inne zanieczyszczenia. Zdarzają się powikłania po soczewkach kontaktowych, lecz zdecydowana większość z nich spowodowana jest nie przestrzeganiem zasad higieny: mycia rąk przed zdjęciem i założeniem soczewek kontaktowych, braku wizyt kontrolnych, „przenaszania soczewek”, zmiany „na własną rękę” zarówno typu stosowanych soczewek jak i płynów do ich pielęgnacji itd.

Czy można mieć alergię na soczewki kontaktowe?

Nie ma alergii na soczewki kontaktowe, natomiast można mieć alergię na składniki płynów używanych do pielęgnacji soczewek kontaktowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty jeżeli chodzi o rodzaj płynu i nie mieszanie płynów ze sobą

Czy można nosić soczewki na basenie/w jeziorze/w morzu?

W wodzie kranowej/basenowej/jeziorze/morzu żyją pierwotniaki takie jak Acanthamoeba powodujące pełzakowate zapalenie rogówki prowadzące do utraty przezroczystości rogówki, a w rezultacie do utraty widzenia. SOCZEWKA KONTAKTOWA NIE MA PRAWA MIEĆ KONTAKTU Z WODĄ gdyż 90% pełzakowatych zapaleń rogówki występuje u użytkowników soczewek, których soczewki miały kontakt z wodą. Pojemnika na soczewki kontaktowe również nie można czyścić wodą.

Czy muszę mieć okulary jeśli mam soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych nie wyklucza konieczności posiadania okularów, gdyż nie zawsze można nosić soczewki kontaktowe, na przykład w trakcie przeziębienia czy zapalenia spojówek. Nawet jeśli większość czasu w ciągu dnia spędzamy w soczewkach kontaktowych warto mieć okulary, które zapewnią ostre widzenie w momencie gdy soczewek kontaktowych z różnych powodów nie będzie na oczach.

Jak często należy wymieniać pojemnik na soczewki?

Pojemnik na soczewki kontaktowe powinien być wymieniany jak najczęściej – najlepiej raz na miesiąc i nie rzadziej niż co trzy miesiące. Do nowego płynu zawsze dołączony jest nowy pojemnik, więc otwarcie nowej butelki należy połączyć z wymianą starego pojemnika na nowy.

Na ile wystarcza duże opakowanie płynu?

Zalecane zużycie płynu na jedną soczewkę to około 10 ml dziennie z uwzględnieniem czyszczenia mechanicznego oraz nalania świeżego płynu do pojemnika. Butelka o pojemności 360 ml. powinna według tych wyliczeń wystarczyć na około 18 dni. W przypadku, gdy duże opakowanie płynu o pojemności 360 ml wystarcza na dłużej niż 45 dni pielęgnacja soczewek może być nieskuteczna.

Czy soczewka może wpaść za oko?

Soczewka kontaktowa nie może wpaść za oko gdyż spojówka gałkowa przechodzi płynnie w spojówkę powiekową tworząc naturalną barierę uniemożliwiająca soczewce przemieszczenie się „za” oko. Czasem zdarza się, że soczewka może schować się pod górną powieką, ale bez problemu można ją wyciągnąć.

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe jeśli mam dużą wadę wzroku lub astygmatyzm?

Praktycznie nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o moc soczewek kontaktowych – miękkie soczewki kontaktowe produkowane są w zakresie od minus do plus trzydziestu pięciu dioptrii. Również osoby z astygmatyzmem mogą używać miękkich soczewek kontaktowych gdyż wartość cylindra dostępna w soczewkach kontaktowych wynosi sześć dioptrii, a oś zmienia się co jeden stopień. Tak szeroka liczba parametrów powoduje, że 99,9% wad wzroku może być korygowanych za pomocą miękkich soczewek kontaktowych.

Czy istnieje, a jeśli tak to jaki jest uniwersalny rozmiar soczewki?

Nie ma uniwersalnego rozmiaru soczewki, który „pasowałby” większości użytkowników. Jest wiele czynników decydujących o dopasowaniu soczewki kontaktowej zarówno po stronie użytkownika (budowy anatomicznej jego oka), jak również po stronie soczewki kontaktowej, więc niezbędną jest wizyta mająca na celu dopasowanie soczewek kontaktowych po raz pierwszy i przy każdej próbie/chęci zmiany używanych soczewek. Rozmiar soczewki porównać można do rozmiaru buta, który nosimy – jeśli na przykład rozmiar buta w firmie X to 36 nie oznacza to, że buty firmy Y w rozmiarze 36 będą dobrze leżały na naszej stopie. Podobnie jest z soczewkami - rozmiar soczewki jednego producenta nie gwarantuje dobrego dopasowania (innej) soczewki innego producenta.

Czy zawsze soczewki są słabsze niż okulary?

Soczewki kontaktowe nie zawsze są słabsze niż okulary. Rozróżnienie w mocy soczewek kontaktowych i okularów zależne jest od mocy korekcji okularowej i odległości wierzchołkowej czyli odległości w jakiej wyznaczona została wada refrakcji lub w jakiej znajdują się okulary. Bazując na powyższych danych soczewki kontaktowe są mocniejsze od okularów w przypadku plusów i słabsze od okularów w przypadku minusów.

Co zrobić jak soczewka kontaktowa spadnie na ziemie?

Soczewkę kontaktową, która spadła na ziemię należy wyczyścić płynem przeznaczonym do pielęgnacji soczewek – ma on odpowiedni skład zapewniający właściwości dezynfekujące jednocześnie nie szkodząc tkankom oka. Nigdy nie należy do pielęgnacji soczewek kontaktowych używać wody, soli fizjologicznej czy innych substancji do tego nieprzeznaczonych.

Czy soczewki kontaktowe mają powłokę antyrefleksyjną?

Warstwa antyrefleksyjna (anty – przeciw; refleks – odbicie) ma na celu zmniejszenie ilości światła odbijanego od soczewek okularowych. Powłoka antyrefleksyjna nie jest jednak stosowana w soczewkach kontaktowych, ponieważ o ilości odbijanego światła decyduje film łzowy pokrywający soczewkę kontaktową.

Dlaczego w soczewkach przedmioty wydają się większe/mniejsze niż w okularach?

Ze względu na to, że soczewki kontaktowe znajdują się na oku nie powodują powiększenia/pomniejszenia widzianego obrazu tak jak ma to miejsce w przypadku odpowiednio okularów plusowych/minusowych.

Jak długo w ciągu dnia można nosić soczewki?

Nowoczesne materiały silikonowo-hydrożelowe używane do produkcji soczewek kontaktowych pozwalają nosić soczewki kontaktowe przez cały czas, gdy ma się otwarte oko. W przypadku niektórych soczewek można w nich nawet spać, lecz w tym wypadku należy pamiętać, że liczba powikłań w przypadku noszenia soczewek w trybie ciągłym (bez zdejmowania) zwiększa się około pięciokrotnie. Dlatego, gdy kładziemy się spać najlepiej jest zdjąć soczewki.

Jakie soczewki kontaktowe są najlepsze?

Nie ma najlepszych soczewek kontaktowych na świecie, są tylko soczewki najlepsze dla danego pacjenta. Specjalista w gabinecie określa jaka soczewka będzie najlepsza dla danego, potencjalnego użytkownika soczewek – jednodniowa, dwutygodniowa, miesięczna, noszona w trybie dziennym czy przedłużonym.

Czy w trakcie alergii można nosić soczewki?

Alergia nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych lecz należy pamiętać, że alergeny zatrzymują się na powierzchni soczewek i mogą zwiększać odpowiedź układu odpornościowego organizmu. Dlatego w trakcie alergii najlepiej jest używać soczewek jednodniowych.

Jak często powinienem przychodzić na kontrole?

Częstość wizyt kontrolnych określa specjalista. Jeśli natomiast termin kolejnej wizyty kontrolnej nie został ustalony najlepiej kontrole przeprowadzać co 6 miesięcy, natomiast nie rzadziej niż raz w roku.

Czy soczewka może mi wypaść z oka?

Soczewki kontaktowe bardzo dobrze przylegają do oka w związku z tym przypadki wypadnięcia soczewki z oka są bardzo sporadyczne. W soczewkach kontaktowych można uprawiać niemalże wszystkie sporty bez obawy, że wypadną z oka.

Od jakiego wieku można nosić soczewki?

Nie ma zarówno dolnej jak i górnej granicy wieku od którego i do którego można nosić soczewki kontaktowe. Specjalista po ocenie kondycji w jakiej znajduje się oko decyduje czy osoba może nosić soczewki kontaktowe czy nie – dlatego tak ważna jest zarówno pierwsza wizyta mająca na celu dopasowanie soczewek kontaktowych jak również wizyty kontrolne.